ECAV Ružomberok
Kronika roku 2009
Úvod
História
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Zamyslenie - Cez koho Boh tresce?
zdroj: www.zamyslenia.sk
pridané: 16.9.2009


Hospodine, ty si náš Boh! Človek nič nezmôže proti tebe. (2.Kronická 14,10)

My nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli. (Skutky apošt. 4,20)

Text na zamyslenie: Abakuk 1,12-2,5

Cez koho Boh tresce? Martin Luther rád zdôrazňoval, že skúšky sú príznakom viery. Vznikajú z rozporu, ktorý cítime, keď sa spoliehame na Božiu lásku a moc, a pritom na nás dolieha zlo a nenávisť. Aj prorok Abakuk zápasil s touto otázkou. Nevedel sa zmieriť s tým, že Boh používa “zúrivý a prudký” národ Chaldejcov na to, aby vykonal súd a trest nad Božím ľudom.

Právne vedomie a zásady predsa Chaldejci neprijali od Boha, tak ako Izrael. Odvodili si ich sami zo seba (1,7). Preto sa prorok pýta, ako je to možné, že “nešľachetník pohlcuje spravodlivejšieho než je sám”? Niekedy len ťažko vieme pochopiť, koho alebo čo Pán používa na to, aby nás upozornil na našu nespravodlivosť.

Máte vo svojom okolí človeka, ktorý vás ponižuje a neustále “víťazí” svojou drzosťou? Stalo sa vám už, že vašu slabosť, vašu nespravodlivosť, váš hriech, odhalil človek, ktorý nie je o nič lepší a predsa to bez škrupúľ zneužil a bezcharakterne rozmazal, aby vás znemožnil? Je to poriadne zahanbujúce a pokorujúce, však?

Prijmime to však ako Boží nástroj, ktorým nás vychováva, kým spravodlivosť nenastolí ten spravodlivý sudca, ktorým je Ježiš Kristus. Spravodlivosť, ktorá je nastolená nespravodlivými, je len dočasná a plytká. Nepôsobí pokoj. Preto s nádejou očakávame spravodlivosť, ktorú na konci vekov nastolí spravodlivý Kristus. Autor: ViViT

obrazok

zamyslenia.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok