ECAV Ružomberok
Kronika roku 2009
Úvod
História
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Zamyslenie - Suché kosti
zdroj: www.zamyslenia.sk
pridané: 13.11.2009


- Báli sa všetci pohania ... a museli uznať, že to dielo sa uskutočnilo pomocou nášho Boha. (Nehemiáš 6,16)

- Gamaliel povedal: Dajte pokoj týmto ľudí a nechajte ich. Lebo ak je z ľudí táto rada alebo toto dielo, rozpadne sa; ak je však z Boha, nebudete ich môcť zahubiť. (Skutky apoštolov 5,38-39)

- Text na zamyslenie: Ezechiel 37,1-14

Tento text je zrejme najznámejší spomedzi všetkých Ezechielových proroctiev. Kazatelia ho používajú na Veľkú noc, ale aj na Svätodušné sviatky. Zdá sa, že je ťažké čosi nové k nemu povedať. Hovorí sa tu o mŕtvote, suchote, o kostiach bez života. Bez života môže byť človek, rodina aj spoločenstvo cirkvi.

Je to smutný a beznádejný stav, ak nežíme ako suché kosti uprostred mora iných suchých kostí, vzdycháme nad tým a nevidíme východisko. Predsa však je tu nádej. Aj to, čo je mŕtve môže ožiť. Čo je k tomu potrebné? Božie Slovo a Boží Duch! Šum a hrkot nastal vtedy, keď Ezechiel prorokoval. Teda, keď hovoril Božie Slovo.

Skutočne živým nemôže byť človek bez Božieho Slova. Ak nebudeš čítať a počúvať Božie Slovo, potom sa zmeníš na hŕbu suchých kostí bez života. Ak cirkev neberie vážne Slovo od Boha, premení sa na mŕtvolné údolie. Tam, kde je Slovo Božie – tam môže byť aj život. Musí tam však byť aj Duch Boží. Duch nás dáva do pohybu. On nás pohýna, aby sme sa postavili na nohy a išli vpred.

Človek bez Ducha stojí na mieste. Cirkev bez Ducha stagnuje a nemá víziu. Vieme, že mnohí vyschli, že cirkev vysychá. Beznádej však nemá medzi nami miesto. Veď je tu predsa Oživovateľ. Je tu Jeho Slovo a Jeho Duch. Ak pod Božou mocou ožiješ v prvom rade ty, potom môže ožiť aj tvoja rodina, aj cirkev do ktorej patríš. Ak ty nebudeš suchou kosťou, potom môže ožiť celé údolie!

obr

zamyslenia.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok