ECAV Ružomberok
Kronika roku 2008
Úvod
História
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Konferencia SEM vo Veľkom Slavkove (1. časť)

Ak ste si niekedy všimli nástenky pred farou, mohli ste tam nájsť plagát, upozorňujúci na SEM (spoločenstvo evanjelickej mládeže) konferenciu. Táto akcia trvala od piatkového večera do pondelkového obeda (14.11.-17.11.2008). Stretnutie sa konalo vo Veľkom Slavkove v evanjelickom centre ICHTYS. Po príchode sme sa zaregistrovali a našli sme si izbu, ktorá nám bola pridelená. O izbu sme sa delili s dvoma Hrádočankami a zažili sme s nimi skvelý čas.

Celou konferenciou sa ťahala šnúra tém a prvou z nich bola téma Život v schizofrénii. Slovo k tejto téme mal pripravené Jano Vecan a začal s ňou hneď v piatkový večer po večeri. Každej téme ešte predchádzal čas chvál, ktorými nás sprevádzala hudobná skupina eMko Band. Po téme sme sa všetci postupne rozišli do izieb a čakali, čo nám ponúkne sobota.

Môžem tvrdiť, že sobota vôbec nenaplnila moje očakávania, ale ich ďaleko prekročila. Organizátori mali pre ranné vtáčatá pripravené ranné stíšenie na uhasenie duchovného smädu a hneď po stíšení mohli uhasiť aj ten telesný, na raňajkách. Po raňajkách sme sa všetci stretli, aby sme si vypočuli Laca Ontka hovoriť na tému Rozhodnutie. Na obed sme sa presunuli do Vily Petra a vychutnali sme si sobotňajší obed. Počas návratu sme živo debatovali o tom, na ktorý seminár sa vyberieme. Na výber sme mali Manželské vzťahy, ale keďže máme od toho ešte ďaleko, rozhodli sme sa pre iný. Túto tému rozoberal Jozef Šimek. Ani pre Okultizmus a iné “-izmy“ s Vladimírom Boškom sme sa nerozhodli a ani pre tému Cirkev v Kórei s hovorcom, ktorý prišiel zo samotnej Kórei, menom Jaesung Ko.

Keďže sme sa mohli rozhodnúť len pre dva semináre, nepočuli sme ani ten o Internete a médiách, ktorý mal na starosti Laco Ontko. My sme si vybrali seminár o Čítaní Biblie s Michalom Findrom a o Misii- život pre iných s Martinom Havranom. Aj napriek tomu, že sme štyri semináre nepočuli, tak sme o ne celkom neprišli, pretože naše spolubývajúce nám porozprávali o tých, na ktorých boli ony a my im o tých, na ktorých sme zase boli my. Po spoločnom zdieľaní sme sa šli navečerať a usadiť sa do spoločenskej miestnosti, kde sme čakali na začiatok večernej témy, ktorú nám priblížil Stano Gurka a jej názov bol Poviem o tom ďalším. Potom nás už opäť čakali postele, ktorým sme neodolávali veľmi dlho.


Nedeľné doobedie bolo približne rovnaké ako to predchádzajúce, až na tému a rečníka. Bol ním Vlado Maťaš a rozprával o Dôsledkoch. Znova nasledoval obed a po ňom bolo približne trojhodinové voľno, počas ktorého sa niektorí vybrali obzrieť si Tatry, na prechádzku, zahrať si futbal na neďalekom ihrisku alebo doplniť zásoby sladkostí v obchode. Keď sme sa vrátili, už nás čakali členovia skupiny Tretí deň, aby spolu s nami volali k Bohu. Cez večerný program sme boli vyzvaní pridať na nakreslenú mapu Slovenska náš odtlačok prsta k nášmu mestu, ako znak toho, že sa chceme rozhodovať vo svojom živote a robiť len to,  čo by urobil Ježiš, bez ohľadu na to, či je to pre nás výhodné alebo nie. S radosťou môžem povedať, že svoj odtlačok tam tento večer pridalo vyše päťdesiat ľudí. S otázkou Čo by urobil Ježiš? sme v nedeľu zaspali a v pondelok vstali.

Ráno nás prekvapil prvý sneh, ktorý upozorňoval na príchod zimy. Toto ráno bolo už posledné a po raňajkách nás čakal Michal Findra s poslednou témou Hnutie. Konferencia sa skončila obedom a my sme sa pomaly začali lúčiť. Strávili sme tam neskutočne príjemný čas, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

Na záver už len odporúčam, aby ste sa aj vy nabudúce zúčastnili takejto akcie a prežili aspoň tak úžasný čas, aký sme tam strávili my.

Janka Voreková
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok