ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
DEDIČSTVO 1/2010 - Stránka pre násťročných
27.6.2010 - ECAV Ružomberok

Otázka: Prečo potrebujeme priateľov?

Odpoveď: To je otázka, ktorú si môžeš položiť, keď tvoje najlepšie priateľky vytárajú celej škole, ktorého chlapca tajne miluješ! Predpokladala si, že ťa priatelia osamelosti zbavia, nie ju zapríčinia. Časom sa ti zdá, že priatelia sú užitoční len na to, aby slúžili ako rohožky po tom, ako ich praštíš po hlave učebnicou matematiky. Priatelia sú dôležití. Robia aj niečo viac, než len to, že ťa privádzajú do rozpakov a zbavujú ťa osamelosti.

Priatelia slúžia ako utešitelia, radcovia a hybná sila. Ak si zranený, priateľ je pri tebe. Možno nevie, čo povedať. A ani nepotrebuje. Stačí, ak je prítomný. Keď sa musíš rozhodnúť, potrebuješ priateľa. Jeho rady často narobia ešte viac škody než osohu, ale už jeho prítomnosť ťa ubezpečí, že sa všetko obráti na dobré. A ak sa potrebuješ zmeniť, ak máš priateľa, budeš mať zároveň niekoho, kto ťa bude podporovať, aby si preto niečo urobil. Priatelia ťa môžu zbaviť zlej nálady, alebo ťa zbaviť aj pocitu, že si najatraktívnejším chlapcom od čias Elvisa. Priatelia majú na teba oveľa väčší vplyv, než si uvedomuješ. Preto je dôležité vybrať si najbližšieho priateľa veľmi zodpovedne. Ľudia ma nemajú radi.


Otázka: Budem mať niekedy nejakých priateľov?

Odpoveď: Väčšinou to nie je tým, že by ťa ľudia nemali radi, ale pravdepodobnejšie preto, že ťa nepoznajú. Aby si mal priateľov, musíš sa otvoriť a nechať ľudí vstúpiť do svojho vnútra. Samozrejme, je možné, že ťa naozaj nemajú radi. Ak je to tvoj prípad, spýtaj sa sám seba prečo! Mal by si zmeniť niektorý zlozvyk alebo charakteristiku, ktorú si si vypestoval. Nikto nie je rád medzi ľuďmi, ktorí sú pyšní. Ľudia takisto neradi chodia tam, kde sa niekomu nedá dôverovať alebo stále niečo kritizuje.

Ak zistíš, aký je to zvyk, pros Boha, aby si mal silu zbaviť sa ho. Ak ťa ľudia nemajú radi kvôli tomu, že žiješ pre Krista, považuj to za česť. 1. Petra 4,14-16 hovorí: „Ak vás ľudia urážajú preto, že ste kresťanmi, pokladajte to za výsadu, lebo Boží Duch, Duch slávy, je pri vás. Nerád by som počul, že niekto z vás trpí pre vraždu, krádež, nejaký zločin alebo pre všetečné zasahovanie do záležitostí iných ľudí. Ak však trpíte ako kresťania, nie je to nijaká hanba. Chváľte Pána Boha za výsadu, že patríte do Božej rodiny a že môžete niesť Kristovo meno – kresťania.“


Otázka: Existuje niečo také ako najlepší priateľ? Ak áno, je možné mať viac než jedného?

Odpoveď: Pamätáš si tri stupne priateľstva? Boli to priateľstvá bežné, blízke a dôverné. Keď normálne hovoríš o najlepšom priateľovi, hovoríš o oddanom priateľovi. Ale čo je to oddaný priateľ? Najlepší spôsob, ako opísať oddaného priateľa, je pozrieť sa na dvoch takýchto priateľov z Biblie, Dávida a Jonatána. Príbeh ich priateľstva nájdeš v 1. Samuelovej 18-20. Prečítaj si ho. Keď tak urobíš, zistíš nasledujúce.

Najlepším priateľom je ten, kto: ťa má rád, dokonca aj vtedy, keď je nemožné mať ťa rád (20,17) hovorí o tebe pozitívne (29,4) počúva tvoje problémy (20,1-2) napriek nevýhodám robí pre teba všetko, čo môže (20,4) chráni ťa pred zlými ľuďmi (20,19) trpí spolu s tebou (20,34) rozumie tvojim najvnútornejším pocitom (20,41) je ti oddaný (20,42). Teoreticky by si mohol mať stovky najlepších priateľov. V praxi to však znamená, že človek môže byť týmto druhom priateľa len pre niekoľko ľudí.


Otázka: Ako sa môžem stať najlepším priateľom?

Odpoveď: Väčšina z nás by pravdepodobne chcela mať viacej priateľov. Rozvíjať a udržovať priateľstvo si však vyžaduje určité schopnosti. Využi tieto schopnosti a ony ti pomôžu vytvoriť priateľstvo, ktoré ti vydrží celý život. Tu sú niektoré rady na rozvíjanie tvojich schopností pri vytváraní priateľských vzťahov. Buď spokojný sám so sebou. Utvor si kladnú predstavu o sebe samom. Ak nemáš rád sám seba, bude ťažké mať rád iných. Prijmi druhých takých, akí sú. Každý z nás je jedinečný. Vyhni sa odsudzovaniu a posudzovaniu druhých, hoci ťa často napádajú.

Prehliadaj ich slabosti. „Ak ma prijmeš takého, aký som, je pravdepodobnejšie, že sa zmením, než keby si trval na tom, aby som sa zmenil.“ Maj pozitívny prístup k ľuďom a povzbudzuj ich. Väčšina ľudí žije v prostredí ustavičnej kritiky. Uč sa dvíhať ľuďom sebavedomie a staneš sa pre nich osviežujúcim prvkom. Uč sa dôveryhodnosti. Zastav sa, keď sa pristihneš, že hovoríš: „Ten a ten mi povedal, aby som to nikomu nehovoril, ale viem, že mu to nebude prekážať, ak to poviem tebe.“ Buď dobrým poslucháčom. Rečou tela daj najavo kladné správy. Žiadaj viac informácií, reaguj na to, čo ti dotyčný povedal. Opakuj vetu s citom a rnlč, keď ti druhý rozpráva o sebe. A nakoniec – buď trpezlivý. Získať si blízkeho a oddaného priateľa trvá dlhý čas.


Otázka: Je možné mať priateľov na celý život?

Odpoveď: Áno aj nie. Stretneš niektorých ľudí, s ktorými si zostanete blízkymi po celý život. Ale, žiaľ, nie je to vždy tak. Priateľstvo sa mení, a to z rôznych dôvodov. Ako rastieš a dozrievaš, možno zistíš, že so svojím priateľom sa už nedokážete baviť na rovnakých veciach, a to vás od seba oddelí.

Priateľstvo sa často zmení hneď po skončení strednej školy. Ak začnete študovať na rôznych univerzitách, len zriedka budete jeden druhého vídať. To je jediná nevýhoda, pokiaľ ide o odchod zo „stredoškolského väzenia“. Niektorí priatelia sa presťahujú krátko po tom, čo sa stanete blízkymi. Iní vstúpia do manželstva a začnú úplne nový život. Bez ohľadu na dôvod sa jedného rána prebudíš a zistíš, že všeličo už nie je také, ako bolo kedysi. Je to vždy smutné, keď k tomu dôjde, ale postav sa k tomu kladne. Nájdeš si nových priateľov a na starých ti zostanú radostné spomienky.


Otázka: Existuje priateľ, ktorý by ma nikdy nezranil? Niekto, kto ma bude mať rád a prijme ma takého, aký som?

Odpoveď: Žiaľ, ľudia nie sú dokonalí. Pretože sú ľuďmi, skôr či neskôr ťa sklamú. Existuje však niekto, kto ťa nikdy nesklame. Je niekto, kto naplní všetky tvoje potreby. Ježiš Kristus je ideálny priateľ. Pozná ťa skrz-naskrz a aj napriek tomu ťa miluje. Zdieľa s tebou všetky problémy tvojho života a nikdy ťa neopustí.

Ježiš Kristus ťa povzbudí, poradí ti a pomôže ti rozvinúť tvoje schopnosti. Rozvinutie osobného vzťahu s Ježišom Kristom by malo byť prvým a najlepším naplnením tvojej potreby priateľstva. Ak mu nedovolíš, aby sa stal tvojím najlepším priateľom, budeš stále sám, bez ohľadu na to, koľko priateľov budeš mať. Ale ak je tvojím priateľom on, môžeš byť sám, ale nikdy nebudeš osamelý. Ak sa cítiš osamelý, upriam sa na Ježiša!


Otázka: Čo mám robiť, ak jeden z mojich priateľov skutočne trpí?

Odpoveď: Často jeden z tvojich priateľov môže prežívať bolesť, či už to spôsobil rozvod jeho rodičov, prepadnutie v záverečnom teste alebo problém v partii. Svojmu priateľovi môžeš pomôcť dokonca aj vtedy, keď v skutočnosti nevieš, čo mu povedať. Kazateľ 4,9-10 hovorí: „Lepšie dvom ako jednému, pretože majú dobrú mzdu za svoju prácu. Lebo ak padnú, jeden pozdvihne svojho druha. Ale beda jednému, ktorý padne; niet druhého, aby ho pozdvihol.“ Po prvé, potvrď svojmu priateľovi jeho cenu a dôležitosť svojou láskou.

Nikdy nepredpokladaj, že tvoji priatelia vedia, že ich máš rád a staráš sa o nich. Povedz im to. Preukáž im to objatím. Po druhé, daj im šancu vyrozprávať sa, ak sa potrebujú odreagovať. Môžeš sa spýtať: „Potrebuješ sa s niekým porozprávať?“ Ak to potrebujú, nechaj ich hovoriť. Sám nemusíš povedať vôbec nič. Iba počúvaj. Je to tá najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť. Po tretie, spolucíť s priateľmi. Nauč sa otvoriť svoje srdce pocitom ľudí. Hoci nebudeš všetko chápať úplne, vedz, že keď sa vcítiš do priateľovho nešťastia, jeho zármutok sa o polovicu zmenší. Napokon sa pomodli spolu so svojím priateľom a za tvojho priateľa. Ukáž mu toho, kto chce zahojiť všetky jeho rany. Z knihy O a O pre násťročných


obr

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok