ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
DEDIČSTVO 3/2009 - Pozvanie, ktoré sa neodmieta
2.1.2010 -  ECAV Ružomberok

Každý týždeň sa neviem dočkať kedy už konečne príde piatok. Prečo? To vy asi veľmi dobre viete... Aspoň na dva dni môžem zabudnúť na školu, nemusím sa trápiť nejakými testami a referátmi, z ktorých si aj tak zapamätám len to, že kravy majú dvadsaťkrát dlhšie črevo, než je ich telo. No ten najväčší dôvod je, že v piatok je dorast. Nie, nie je to zaradenie hráčov hokeja podľa veku. Je to stretnutie ľudí od 13 rokov do veku bližšie neurčeného.

Obsahom tejto stretávky sú aj hry, ktoré nie vždy skončia tak, ako je plánované. /Kuriatko zapípaj, Mňau../ No tým hlavným cieľom, pre ktorý sa stretávame, je spievanie a rozprávanie sa s ľuďmi o Bohu alebo s Bohom o nás, o ľuďoch. Každý piatok je nejaká téma, ktorú si pripraví niekto zo starších /no dobre, tak asi 15 vyššie/. Takisto je to miesto, kde si toho môžeme povedať naozaj veľa a ja cítim, že tí ľudia sa o mňa naozaj zaujímajú.

Môžeš tu stretnúť ľudí, ktorí sú naozaj úžasní. A keďže k úžasným ľuďom patríš určite aj ty, príď aj ty v nejaký ten piatok. Určite sa na teba tešíme a dúfame, že tak spravíš čo najskôr :). Troch „dorasťáčok“ som sa opýtala, prečo ony chodia na dorast a tu sú ich odpovede:

Ajka: Prečo chodím na dorast??? Na dorast chodím už niekoľko rokov a začiatky boli veľmi zaujímavé. Chodilo nás tam pár a boli sme dosť zohraná partia kamarátov, ktorí sa tešili na seba, že sa uvidia.

No postupom času som si uvedomila, že na dorast nechodím len kvôli priateľom, ale hlavne kvôli Bohu, lebo práve kvôli Nemu sa tam stretávame a Jeho oslavujeme piesňami, slovom a hrami. Dorast je pre mňa niečo ako druhý domov...

Chodím tam veľmi rada, lebo je to miesto, kde sa môžeme verejne rozprávať o našich pocitoch, problémoch, ktoré nás trápia a o tom, že Boh existuje. Našla som tam skvelých priateľov, na ktorých sa môžem vždy obrátiť a viem, že práve Boh mi ich dal do cesty a za to Mu veľmi ďakujem.

Lenka: Dorast pre mňa znamená spoločenstvo kresťanov, s ktorými sa môžem porozprávať o Bohu. Na dorast chodím preto, lebo som kresťanka a verím v Boha. Môj život bez Boha by nemal zmysel, stal sa mojím každodenným priateľom, na ktorého sa môžem spoľahnúť a On mi pomôže aj v ťažkých chvíľach v mojom živote.

Keď sa cítim byť smutná, sklamaná, tak On mi dáva podporu, ktorú práve v tej chvíli potrebujem. Pod slovom dorast si predstavujem veľa ľudí, ktorí chvália a oslavujú Boha a chválospevmi Mu vzdávajú česť a chválu.

Ivka: Čo by som mohla povedať k dorastu? /ja len v dobrom – v inom sa ani nedá/. Je to skupina ľudí, pri ktorých sa cítim dobre, ktorá rozširuje moje vedomosti ohľadom Boha a Jeho existencie, témami, ktoré sú odprezentované ľuďmi, ktorí majú široký prehľad o tom, čo rozprávajú a sústreďujú sa na danú tému tak, že z nich vyplývajú hlboké myšlienky.

Beriem si z nich veľkú časť aj do života, takže mi mnohé témy aj veľa dávajú - ale to by ste museli prísť aj vy, aby ste sa presvedčili na vlastne oči! Ale okrem tém tu máme veľa hier, ktoré sú zábavné, veselé a poväčšine aj nové. Dorast je sústredený aj na piesne, ktoré sú vznešené a obsahujú chvály. S týmito ľuďmi je mi na svete hneď krajšie.

obr

Evka Voreková
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok