ECAV Ružomberok
Kázne v roku 2008
Úvod
História
Kázne v r. 2012
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2012
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Kázne v roku 2008

31.12.2008 - Starý rok
Aj keď slová čas, hodiny, minúty a sekundy používame v každodennej konverzácii pomerne často, predsa si plynutie času v bežné dni neuvedomujeme tak reálne ako v posledný deň roka.

25.12.2008 - 1. slávnosť vianočná
Radi rozprávame rozprávky, radi ich pozeráme a každoročné Vianoce sú ich plné. Prečo? Pretože vianočný príbeh sa zdá neuveriteľný? Pretože sa vtedy stal zázrak a ľudia zázrak oddelili len pre rozprávky? Možno.

24.12.2008 - Štedrý večer
Počas adventu sme sa miestami trochu potrápili pri speve adventných piesní, ktoré sú síce nádherné, ale na spev dosť náročné. Miestami až priveľmi hlboké ako hĺbka ľudskej núdze okolo nás a inokedy

14.12.2008 - 3. nedeľa adventná
Existujú niektoré cirkevné aj štátne sviatky, na ktoré ľudia zvyknú zabudnúť. Toto však neplatí o Vianociach. Vianoce nemôže nikto prehliadnuť. Média robia masívnu reklamnú kampaň Vianociam i výrobkom,  ktoré s Vianocami súvisia.

7.12.2008 - 2. nedeľa adventná
Bratia a sestry v Kristu! Poznáte historických sedem divov sveta? Artemidin chrám v Efeze, o ktorom sme si čítali na biblickej hodine v Skutkoch apoštolských, Rhodský Kolos, zachované egyptské pyramídy, ale aj Semiradine záhrady, ktoré dal vystavať manžel svojej milovanej manželke uprostred púšte.

30.11.2008 - 1. nedeľa adventná
Asi pred piatimi rokmi sme šli s našim synom Šimonom na odber krvi. Bolo to potrebné vyšetrenie pred operáciou mandlí. Bolo to vo fakultnej nemocnici v Bratislave na Kramároch. Moja mladšia sestra tam vtedy robila zdravotnú sestru na ušno-krčnom oddelení. Ona nám to poradila i sprostredkovala.

16.11.2008 - 26. nedeľa po sv. Trojici
Zajtra bude mať naša občianska spoločnosť 19. výročie od zmeny režimu a spôsobu spravovania veci verejných. Načneme už 20-ty rok v slobode. Myslím si, že dve desaťročia sú už príležitosťou, aby sme  hodnotili výsledky tejto zmeny.

9.11.2008 - 25. nedeľa po sv. Trojici
V Biblii je mnoho zasľúbení a každý veriaci čaká na ich splnenie vo svojom vlastnom živote. Väčšinou sú to zasľúbenia o sprevádzaní, o ochrane, o milosti, o odpustení, požehnanom živote. Ale mnoho zasľúbení dáva Boh aj pre tých, ktorí čakajú na Pána Ježiša, na jeho druhý príchod.

2.11.2008 - Pamiatka zosnulých
Milí bratia a sestry v Kristu! K jeseni už ako keby neoddeliteľne Pamiatka zosnulých patrila. Z tohto sviatku sa stal takmer cintorínový kult. Myslím si, že každý človek sa mu poddal. Ale napriek tomu dúfam, že nám spomienky na mŕtvych neprekryjú slovo Biblie, slovo evanjelia, ktoré ako jediné všetkým tým našim spomienkam dáva zmysel.

31.10.2008 - Pamiatka reformácie
Augustín, ktorého cituje Melanchton v Obrane augsburského vyznania hovorí, že „pokánie je trestajúca pokuta“.  Vtedajšia cirkev sa chytila týchto slov a ľuďom, ktorí mali pokánie činiť, udeľovala tresty. A vykonanie trestu malo byť zásluhou pred Pánom Bohom, akousi cenou, ktorú človek musel zaplatiť za Božiu milosť a odpustenie.

19.10.2008 - Pamiatka posvätenia chrámu
Milí bratia a sestry v Kristovi! V takomto období pred 82 rokmi bol v Ružomberku bol posvätený nový evanjelický kostol. Pre niekoho by tento fakt stačil. Ale keby sa len toto stalo, bolo by to veľmi málo. Je dôležité povedať: Tento Boží chrám v Ružomberku bol posvätený, aby...

12.10.2008 - 22. nedeľa po sv. Trojici
Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Obaja synovia, Kain i Ábel, boli deti tých istých rodičov. Vychovávaní v Božej bázni, obaja verili v Boha. Dospeli a stali sa mužmi. Zvolili si životné povolanie. Medzi nimi však bol rozdiel. Ábel sa rozhodol pre pastierstvo, Kain pre roľníctvo.

28.9.2008 - 19. nedeľa po sv. Trojici
Všetci prežívame vo svojom živote tlak. Nie vždy je to zlý tlak. Z hodín fyziky si pamätáme, že tlak je sila, ktorá pôsobí na predmet a mení jeho tvar alebo ho uvádza do pohybu. K poškodeniu predmetu dochádza vtedy, keď sa predmet nepohne alebo sa ohne.

21.9.2008 - 18. nedeľa po sv. Trojici
Určite ste si aj vy pri pozeraní spravodajstva všimli jeden jav. Dobré správy sa akoby minuli. Počúvame príliš často o haváriách vlakov, autobusov, vraždách, podvodoch a korupčných škandáloch: „Bezohľadný vodič zrazil malého chlapca aj so starou mamou, moslimský radikál na svojom tele odpálil nálož a usmrtil pri tom kopu ľudí, politik prijal v igelitovej taške pol milióna korún...“.

7.9.2008 - 16. nedeľa po sv. Trojici
Keď potrebujeme druhému človeku povedať niečo dôležité, a vieme, že to nebude pre neho príjemné,  hľadáme spôsob a slová, ktorými by sme sa ho príliš nedotkli. Často veľkou okľukou sa to snažíme vysvetliť. A tak z tohto dôvodu,  že nevieme niekedy povedať veci na rovinu, sa stáva, že dotyčný človek  na prvý krát nemusí nepochopiť, čo mu chceme povedať.

24.8.2008 - 14. nedeľa po sv. Trojici
Apoštol Pavol hovorí o probléme, ktorý musíme riešiť každý z nás, či sme kresťan alebo nekresťan. Čo so slobodou? Ako ďaleko vo svojej slobode môžem zájsť?

17.8.2008 - 13. nedeľa po sv. Trojici
Je za nami prvý týždeň 29. olympiády  a už dnes vieme, že tohoročný Slovenský tím je tým najúspešnejším počas existencie novodobého Slovenska.  Po týždni má na konte tri zlaté medaily.

3.8.2008 - 11. nedeľa po sv. Trojici
Milí bratia a drahé sestry, v posledných týždňoch sa východným Slovenskom prehnala vlna záplav a povodní. Keď som pred pár dňami prechádzal jednou mne známou obcou na východnom Slovensku, tak na mieste, kde tiekol  malý potôčik, tam si voda vyryla koryto veľké ako rieka. Po niektorých mostoch a chodníkoch nezostala ani stopa.

27.7.2008 - 10. nedeľa po sv. Trojici - Nedeľa pokánia
Dnešná nedeľa nesie  prívlastok - nedeľa pokánia. Ale či tou nedeľou pokánia skutočne bude, to závisí od každého z nás. Kým pre jedného môže byť časom pokánia, pre iného  môže byť časom spokojnosti so sebou a časom samospravodlivosti.

20.7.2008 - 9. nedeľa po sv. Trojici
Milí bratia a sestry! Jedného dňa, ako čítame, použil Pán Ježiš Petrovu loď ako kazateľňu. Ale Ježišove slová Petra z hriechu neusvedčili. Počúvať kázané slovo nebol Petrov odbor, no v tom svojom rybárčení sa určite vyznal veľmi dobre. A práve v tej jeho každodennej práci ho Pán Ježiš vyzýva, aby odrazil loď na hlbinu a tam spustil siete.

13.7.2008 - 8. nedeľa po sv. Trojici
Bolo to asi pred mesiacom, keď sme si čítali a zároveň rozmýšľali nad prvou časťou tohto podobenstva,  ktoré nie je len o jednom stratenom synovi, ale o dvoch stratených. O dvoch synoch, ktorí majú problém so svojím otcom.

6.7.2008 - sviatok Majstra Jána Husa
28. september 1411. Betlehemská kaplnka v Prahe. Ján Hus, katolícky kňaz stojí na kazateľnici. Božie slovo znie poslucháčom v ich materinskej reči. V úvode svojej kázne Hus hovorí: Poněvadž chce člověk žíti, slibuje mu Búh, že mu dá život.

15.6.2008 - 4. nedeľa po sv. Trojici
Na jednej strane sa konajú rozličné humanitné aktivity a na strane druhej vznikajú vojnové konflikty, napätia. A tak pritom všetkom, čo nám prináša prítomnosť, strácame chuť do akéhosi boja o budúcnosť.

8.6.2008 - 3. nedeľa po sv. Trojici
Máte radi konflikty? Určite nie, radšej sa vyhýbame konfliktom. Vždy to však nejde, ak chceme patriť Bohu. Tento dnešný odsek nám hovorí, že ako kresťania sa jednému konfliktu určite nevyhneme. A tento konflikt bude trvať po celý náš život, ak chceme byť kresťanmi.

1.6.2008 - 2. nedeľa po sv. Trojici
Ján vo svojom evanjeliu napísal: Boha nikto nikdy nevidel, ale jednorodený Syn Boží, ten nám Ho známym učinil. Týmto príbehom nám  urobil Pán Ježiš Kristus svojho Otca oveľa známejším.

25.5.2008 - 1. nedeľa po sv. Trojici
Bratia a sestry, v Evanjelickej základnej škole sme mali návštevu z Viclifovej spoločnosti. Bol to manželský pár, ktorý bol v Afrike asi pol roka  a s nami sa prišli podeliť o niektoré svoje zážitky. Misionár bol sprevádzaný jedným africkým mladým mužom, ktorý vedel aj po anglicky.

4.5.2008 - 1. slávnosť Svätého Ducha 2008 (Deň matiek)
Dnes, milí bratia  a sestry,  oslavujeme narodeniny kresťanskej cirkvi, ktorá sa  zrodila  v Jeruzaleme. Ak vychádzame z roku 33, keď sa to udialo, dnes sú to 1975-te narodeniny Kristovej cirkvi.

27.4.2008 - 5. nedeľa po Veľkej noci
V známej rozprávke „Soľ nad zlato“ prichádza v závere poučenie - soľ je vzácnejšia ako zlato. Pán Ježiš nám hovorí VY STE soľ zeme. Nehovorí: mali by ste, alebo bolo by dobré, aby ste boli soľou, ale vy ste.  Keď dnes tieto slová z Ježišových úst počúvame, myslím si, že naše kresťanské povedomie a sebavedomie určite rastie.

13.4.2008 - 3. nedeľa po Veľkej noci
Včera  bol v Pribyline seniorálny konvent LOS, na ktorom si vždy vypočujeme v seniorskej správe zhodnotenie duchovného života zborov  seniorátu. Úvod seniorskej správy nebol veľmi optimistický – sestra seniorka prečítala zopár štatistických čísel.

31.3.2008 - 1. nedeľa po Veľkej noci
Pred nejakým časom som videl film o jednom  falšovateľovi peňazí. Vytrvalo pracoval  na ryteckých doskách pre tlač, aby kópie peňazí boli takmer dokonalé. Chytili ho však skôr ako mohol vo veľkom bankovky tlačiť.

24.3.2008 - 2. slávnosť veľkonočná
Veľmi ťažké chvíle pri Ježišovom kríži prežívali jeho najbližší priatelia: Ježiš je preč… Pred pár dňami videli ako kriesi Lazara, ako slávnostne vchádza do Jeruzalema a ľudia ho radostne vítajú...

23.3.2008 - 1. slávnosť veľkonočná
V  Španielsku vyšla po 2. svetovej vojne kniha s názvom  „Mŕtvy s mojim menom“. Autor v nej rozpráva svoj príbeh z druhej svetovej vojny. O tom, ako sa dostal do nacistického koncentračného tábora a o tom, ako bol zachránený

21.3.2008 - Veľký piatok
Kedykoľvek dochádza k nezvyklým prírodným úkazom a udalostiam, ľudia pociťujú neistotu. A práve tá naša neistota nás usvedčuje akí sme malí a aký veľký je náš Boh. Toto poznanie našej malosti a Božej veľkosti v nás vyvoláva vedomie viny. A my to môžeme prežívať práve v tento deň, vo Veľký piatok...

16.3.2008 - Kvetná nedeľa
Pocit úzkosti zo smrti, sme zažili každý z nás. Či je smrť blízko nás, či v živote niekoho z našich najbližších, alebo aj keď sa nám zdá, že je ešte ďaleko... A v takejto úzkosti sa pýtame: Čo ma čaká? Choroba? Krátka?

2.3.2008 - 4. nedeľa pôstna
Je to úžasný príbeh, ktorý vyrozprával Pán Ježiš – príbeh plný prekvapení. Aj my máme radi príbehy plné zvratov. Radi ich sledujeme na televíznych obrazovkách, alebo čítame v knihách. Vidíme kráľa a kráľovnú ako píšu pozvánky, vidíme dvorného správcu, ktorý začína prestierať, a kuchárov ako šľahajú bielky vo veľkých hrncoch, sluhov, ako roznášajú pozvánky.

24.2.2008 - 3. nedeľa pôstna
Pred niekoľkými rokmi sa konalo zasadanie Ekumenickej rady cirkví kdesi v Latinskej Amerike. Medzi tými, ktorí mali prejavy bol aj istý teológ teológie oslobodenia pochádzajúci z USA. Jeho reč bola veľmi pôsobivá a presvedčivá. Hovoril o útlaku a o oslobodení, o sociálnej spravodlivosti a o iných formách spravodlivosti.

17.2.2008 - 2. nedeľa pôstna
Máme tu pred sebou Judáša – symbol zrady a neúprimnosti. Nie je tu ako nepriateľ, ktorým by sme mohli opovrhovať. Je tu pred nami kôpka ľútosti a zúfalstva. Judáš potom, ako videl zajatie Pána Ježiša, tak mu to celé došlo, uvedomil si, čo urobil.

10.2.2008 - kázeň prečítaná na celozborovom konvente
Vždy, keď uvažujeme o živote cirkvi – cirkevného zboru, keď hodnotíme to ako pracuje a funguje, nebolo by rozumné obísť biblický pohľad. Chcem pripomenúť jeden obraz, ktorý pred našimi očami namaľoval apoštol Pavol vo svojom 1. liste do Korintu v 12. kapitole.

3.2.2008 - Predpôstna nedeľa
Už sme zvyknutí na to, že  niekoľko desiatok rokov sa v zahraničnom spravodajstve takmer pravidelne objavuje konflikt Izraela s Palestínou. Je to vlastne pokračujúci starý konflikt židovského a arabského sveta. Naposledy sme počúvali o tom, ako bol Izrael pod medzinárodnou kritikou za blokádu Gazy, ktorá útokmi ohrozovala Izraelské územie.

27.1.2008 - nedeľa po Deviatniku
V posledných týždňoch sa oveľa častejšie ako pred tým hovorí o cenách ropy. Cena za jeden barel dosiahla v januári doteraz v dejinách najvyššiu hranicu -100 dolárov za barel. V podstate by to ľudí nemuselo zaujímať, ale práve ceny ropy hýbu svetovou ekonomikou. Šíria  sa správy o začiatku krízy na amerických burzách.

20.1.2008 - Deviatnik
V uplynulom týždni som počul troch ľudí povedať hoci rôznym spôsobom jednu a tú istú vec: „Som znechutený z toho, čo vidím okolo seba - neúprimnosť, ľahostajnosť, nedôslednosť a  podvody na každom kroku“.  Každý z nás sa stretávame s množstvom zlých javov okolo nás. Nevnímame to už ako nič zvláštne.

13.1.2008 - 1. nedeľa po Zjavení
Jedna stará povesť hovorí o tom ako sa raz stretli tri prírodné živly a hádali sa, kto z nich má väčšiu moc. Vietor poukazoval na to, že má nesmiernu rýchlosť a do čoho sa oprie, to vyvráti. Búrka tiež tvrdila, že svojou mocou vie všetko zničiť. Slnko dodalo: „Moja moc je predsa väčšia ako vaša, dokážeme nielen zničiť, ale ja dávam aj život.“

6.1.2008 - Zjavenie Krista Pána
Napriek tomu, že príbeh o nájdení Ježiša mudrcmi nie je vianočný, pretože sa odohral niečo vyše roka po narodení, patrí ešte stále k vianočným sviatkom. Ovplyvnil život mnohých ľudí a mnohí sa cez neho dozvedeli o narodení nového Kráľa – Ježiša.

1.1.2008 - Nový rok
Keď  dnes, bratia a sestry,  pozeráme do budúcnosti, môžeme si byť istí, že Pán Boh pre nás pripravil cestu, na ktorej bude mnoho pekných chvíľ a zaujímavých príležitostí. Pripravil pre nás dobrú cestu. Je na nás, aby sme po nej kráčali.
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok