ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Manželské večery - druhý cyklus
8.1.2010 -  ECAV Ružomberok

Do Vašej pozornosti dávame 2. cyklus kurzu „MANŽELSKÉ VEČERY“ V období: 27. január – 17. marec 2010 pripravujeme už druhý cyklus kurzu „Manželské večery“. Pozostáva zo série siedmych večerov. Kurz je určený pre manželské páry, ktoré sa rozhodli svoje manželstvo nielen nejako prežiť, ale naplno žiť.

Čo je to kurz „Manželské večery“?

Kurz Manželské večery ponúka všetkým zúčastneným manželským párom praktické rady ako vybudovať pevné a šťastné manželstvo.

Počas siedmych spoločne strávených večerov manželia spolu hovoria o dôležitých otázkach, na ktoré v zhone všedného dňa niekedy nezostáva čas, pričom sa rešpektuje súkromie každého páru, skupinová diskusia nie je súčasťou kurzu.

Hoci je kurz založený na kresťanských princípoch, prospeje všetkým párom. Teda aj tým, ktorí sa za kresťanov nepovažujú.

Sme presvedčení, že ak do niečoho investovať, tak do manželstva sa to určite oplatí. Bližšie informácie môžete získať na farskom úrade a na pozvánkach.

Reakcie účastníkov

Účastníkov kurzu „Manželské večery“ sme sa spýtali na ich dojmy i na to, v čom bol tento kurz pre ich manželstvo prínosom. Tu sú reakcie niektorých z nich:

Keď sme sa dozvedeli, že sa budú konať manželské večery, boli smeveľmi radi, že sa niečo takéto robí a prihlásili sme sa. Nikdy sme nič podobné neabsolvovali a tak sme boli zvedaví, aké to bude. Pravdupovediac sme si nevedeli predstaviť ako budeme diskutovať, ale musíme povedať, že to bolo výborne vyriešené.

Veľmi sa nám páčilo, že sme mali súkromie a mohli sme sa ako manželia porozprávať bez iných ľudí. Mnohé otázky, na ktoré sme odpovedali, nás „donútili“ pozrieť sa na náš vzťah z inej strany a tým nám ukázali aj nové možnosti. Doslova nás vytrhli z manželského stereotypu, za čo sme veľmi vďační. Na mnohé veci z minulosti sme už aj zabudli, ale teraz sme sa pri ich spomínaní aj dobre pobavili. Mohli sme spätne mnohé veci aj oceniť, vysvetliť si, prípadne sa ospravedlniť a nanovo si uvedomiť, že manželstvo je požehnaním.

Tých sedem krásnych večerov nás naplnilo radosťou a istotou, že na vzťahu sa oplatí pracovať, pretože manželstvo môže byť aj po rokoch veselé a romantické...

Manželské večery boli pre nás po dlhom čase spoločne strávené chvíle, kedy sme sa mohli nerušene rozprávať. A to, že rozprávanie nebolo len o povinnostiach a deťoch, bolo obrovským prínosom pre náš vzťah, lebo doma sa k takýmto rozhovorom dostaneme veľmi zriedkavo. Páčilo sa mi, že to bol čas len pre nás a o nás dvoch.

A to, že sme mali postarané o chutné pohostenie, bolo tiež veľmi príjemné. Každý stredajší večer bol venovaný konkrétnej téme, napríklad komunikácia, svokrovci..., v rámci ktorej sme okrem teoretickej časti mali možnosť aj niekoľkých praktických cvičení a rozhovoru so svojím partnerom na danú tému. Sme vďační našim farárovcom, že nám pre to vytvorili priestor a venovali čas a úsilie na prípravu každého večera. Umožnili nám tak prehĺbiť naše manželské vzťahy.

Ďakujeme. Ak sa v budúcnosti ešte niečo podobné bude organizovať, vrelo to všetkým odporúčame.


obr

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok