ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
DEDIČSTVO 3/2009 - Stránka pre násťročných
9.1.2010 -  ECAV Ružomberok

Napriek tomu, že nie je máj – lásky čas, vybrali sme tentokrát z knihy OTÁZOK a ODPOVEDÍ pre násťročných od Josha McDowella a Billa Jonesa niekoľko zaujímavých otázok a odpovedí na tému „Láska a chodenie“.

Otázka: Je v Biblii spomenuté chodenie?

Odpoveď: Chodenie v Biblii nemôžeš nájsť z rovnakého dôvodu, pre ktorý tam nenájdeš nič o nedeľnej škole. Chodenie s niekým, podobne ako nedeľná škola, nebolo súčasťou spoločností počas biblických čias. V tých časoch väčšinu manželstiev dohodli rodičia. Pozri Genezis 24. Nebolo by to fantastické robiť to takto aj dnes? Len si na to pomysli! Nemala by si strach, že sa staneš starou dievkou! Nemala by si problém hľadaním partnera na maturitný večierok. Už by ťa viac tvoje priateľky nenahovárali, aby si si vyšla von s nejakou nulou.

Už by neboli žiadne piatkové noci bez rande. Tvojím najväčším problémom by bolo rozhodnúť sa, koho zo svojich priateľov pozveš, aby vás sprevádzal. Avšak nedostatky existujú aj tu. Partner, ktorého pre teba rodičia vyberú, by mohol byť tým najkrajším dieťaťom v okolí, ale nikdy nemôžeš vedieť, či si nebude cmúľať palec aj na strednej. Alebo ťa rodičia budú chcieť dať dokopy s dievčinou, ktorá meria 180 cm a ešte stále rastie, a ty nie si vysoký ani 170 cm.

Keby si si mohol vybrať, asi by si bol spokojný s dnešnou situáciou. A navyše, ak ti rodičia nedokážu vybrať ani len oblečenie podľa tvojho vkusu, ako by ti mohli vybrať partnera, ktorý by ti vyhovoval? Napriek tomu, že v Biblii nemôžeš nájsť nič o chodení, môžeš tam nájsť takmer na každej strane verše, ktoré hovoria o vzťahu dvoch ľudí. Počas odpovedí na ďalšie otázky sa ešte pozrieme na mnohé z nich.

Otázka: Mám štrnásť rokov a všetky moje priateľky už s niekým chodia. Rodičia mi povedali, že dokiaľ nebudem mať šestnásť, nemôžem s nikým chodiť. Myslím si, že to nie je fér. Koľko mám mať rokov, aby som mohla s niekým začať chodiť?

Odpoveď: Len málo vecí spôsobuje v rodine také konfl ikty ako otázka „Kedy môžem s niekým začať chodiť?“ Niektorí rodičia si myslia, že by si nemala chodiť s chlapcom skôr, kým sa nevydáš. Študenti si myslia, že sú na chodenie zrelí už od kolísky. Možno ťa prekvapí, keď sa dozvieš, že to nie je fyzický vek, ale duchovná a emocionálna dospelosť, ktorá určuje, či si dosť zrelá pre vzťah. Keď mali moje (Joshove) dve najstaršie deti dvanásť a štrnásť rokov, položili mi tú istú otázku. Bol som úprimný a povedal som im: „Neviem.“ Závisí to od každého z vás.

Pre vzťah nebudete zrelí skôr, kým nedospejete emocionálne a duchovne natoľko, že budete schopní povedať „nie“ na sexuálny nátlak. Inými slovami som im povedal: „Pre vzťah budete zrelí vtedy, keď budete mať dostatok charakteru a dospelosti, aby ste náhle uspokojenie prenechali budúcnosti.“ Bolo zaujímavé, že obidve moje deti so mnou súhlasili. Ako môžeš vedieť, či si dosť zrelý, na chodenie? Tu je pár pomôcok. - Nie si pod nátlakom. - Nie si ovplyvniteľný rovesníkmi. - Tvoje sebahodnotenie nie je založené na tom, či s niekým chodíš alebo nie. - Chodíš s niekým kvôli priateľstvu a nie kvôli romantike. - Nerobíš kompromisy v sexe. - Máš dovolenie od rodičov.

Otázka: Čo mám robiť, aby som dievča zaujal?

Odpoveď: Ak si myslíš, že sympatický zovňajšok, nové auto alebo mnoho peňazí dievča zaujme, potom máš pravdu! To na ne platí. Ale hrá to len malú úlohu. Na väčšinu dievčat urobia najväčší dojem takí chlapci, ktorí ich skutočne počúvajú. Preto niektorí chlapci, o ktorých by si si myslel, že by nikdy dievča nezbalili, majú za týždeň dva alebo trikrát rande s naozaj populárnymi dievčatami. Títo chlapci objavili tajomstvo príťažlivosti.

Asi najlepšou radou, ktorú ti môžem dať, je, aby si bol sám sebou. Nemysli si, že musíš byť niekým, kým nie si. Ak máš zlozvyky, ktoré dievčatá odpudzujú, ako napr. správať sa k dievčatám ako ku chlapcom, zmeň svoje spôsoby! Ale pamätaj! Pre dievča je omnoho príťažlivejšie to, kým si, než to, za koho sa vydávaš. Snaž sa zistiť záujmy dievčaťa a prejav o ne záujem. Budeš prekvapený, že sa bude o tebe hovoriť ako o chlapcovi, s ktorým je príjemné vyjsť si von.

Otázka: Aký je rozdiel medzi láskou a zaľúbenosťou?

Odpoveď: Zaľúbenosť bola defi novaná ako „emocionálny impulz lásky, nevyskúšaný časom alebo okolnosťami“. Pretože zaľúbenosť môže viesť ku skutočnej láske, často je ťažké rozoznať rozdiel. Charakteristiky v stĺpcoch ukazujú rozdiel medzi zaľúbenosťou a skutočnou láskou.


obr

obr

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok