ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Zamyslenie: Byť vyhodený
12.8.2010 - www.zamyslenia.sk

- Požehnaný Boh, ktorý neodmietol moju modlitbu a neodňal mi svoju milosť! (Žalm 66,20)

- Kristus hovorí: Proste a vezmete, aby vaša radosť bola úplná. (Ján 16,24)

- Text na zamyslenie: Ján 9,24-34

Náš odsek sa končí vetou: „A vyhodili ho.“ Aké smutné a tragické. Farizeji sú konfrontovaní s mocou, ku ktorej sa sami hlásia. Nevedia ju spracovať vo svojom vnútri. Je to moc, ktorá bola blízka aj Mojžišovi, ku ktorému sa tak hrdo hlásia. Je to vždy tá istá moc, ktorej reprezentanti boli aj oni sami.

Moc Božia, ktorá zachraňuje z choroby – láskou a milosťou. Zachraňuje hriešnika na dreve golgotského kríža. Pán ich diagnostikoval: „slepí vodcovia“ (Mt 23,16). Chcú zničiť všetkých a všetko. To pripomína inú moc, ako je tá naša! Takí sú farizeji. Farizejstvo latentne drieme v každom z nás. A to volá k pokániu dnes tak, ako vtedy.

Jeden z najdôležitejších predstaviteľov nemeckého protestantizmu z čias fašizmu, Martin Niemöller, bol veľa rokov osobným Hitlerovým väzňom. Pod oknom svojej cely mal po celý čas postavenú šibenicu. Prežil však všetky hrôzy a vrátil sa domov. Po skončení vojny to bol práve on, kto vyzval národ k verejnému pokániu. Presviedčal, kázal, burcoval. Jeho činnosť sa však stala nežiadúcou skoro tak isto, ako pred vojnou.

K jeho 75. narodeninám mu jeho dlhoročný priateľ zo Švajčiarska a spolubojovník v radoch Vyznavačskej cirkvi, prof. K. Barth, napísal: „Niektorí páni v tvojej krajine by dnes radšej mali niekde v koncentračnom tábore pietne uloženú urnu s tvojím popolom, ku ktorej by kládli vence a kytičky úcty a vďaky, než tvoj nekompromisný, burcujúci hlas a svedomie!
Autor: Kušnír Pavel

www.zamyslenia.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok