ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
DEDIČSTVO 2/2010 - Splnená túžba - zájazd v Izraeli (1. časť)
20.11.2010 - ECAV Ružomberok

Píšem tieto zážitky krátko po návrate z Izraela a zdá sa mi to ako sen, že je to pravda presviedčam samú seba a naplnilo sa to, čo som už ako staršia túžila vidieť – stopy, miesta, cesty účinkovania nášho Pána Ježiša – uvidieť Svätú zem. 25. máj bol deň, keď som sa so svojou priateľkou pridala v Bratislave k rím. katolíkom z celej republiky s cestovnou kanceláriou AWERTOUR na pútnický zájazd.

Let do Tel Avivu trval necelé tri hodiny. Potom sme cestovali vyše hodiny do Betlehema, kde sme boli aj ubytovaní. Mesto Betlehem je rozdelené veľkým 8 metrovým vysokým múrom niekoľko km dlhým, ktorý oddeľuje moslimskú časť od židovskej. Každý deň sme mali pohľad z našej izby na tento múr, ale aj na mešity, z ktorých sa niekoľkokrát ozývali piesne a modlitby. Potešilo ma, keď sme v meste Jeruzalem našli aj evanjelický stánok Boží. Na ďalší deň sme navštívili mestečko AIN KAREM, ktoré ležalo približne 8 km od Jeruzalema, kde sme navštívili baziliku. Toto miesto sa spája s narodením Jána Krstiteľa, v dolnej časti sa nachádza skala, v ktorej sa Ján Krstiteľ ukrýval pred Herodesom.

V Betleheme sme tiež navštívili pole pastierov, kde bolo zvestované narodenie Pána Ježiša Krista pastierom. Je tam množstvo jaskýň, kde pastieri žili a nad nimi je postavený kostol, ktorý symbolizuje miesto pomazania Dávida prorokom Samuelom za Izraelského kráľa. Toto miesto sa rovnako spája s Noemi a Rút. Tu sa v Betleheme nachádza kostolík „Jaskyňa Mlieka“, kde sa schovávali Mária s Ježišom pri úteku do Egypta, keď kojila svoje dieťa, odkvapla jej kvapka mlieka a jaskyňa tak cela zbelela. Udržujú to tu františkáni. Stala sa cieľom púti matiek bez detí, bez rozdielu vierovyznania.

Večer sme mali možnosť navštíviť nočný Jeruzalem. Boli sme i pri múre nárekov (aj cez deň). Z hory Olivovej sme obdivovali vysvietené mesto, Izraelský parlament i sedemramenný svietnik (imitácia toho, ktorý pôvodne stál v jeruzalemskom chráme). V roku 1968 bola Veľká Británia poverená riešiť spor o Palestínu, ktorú chceli Jordánci, Sýria, Egypt. I v dnešnej dobe má Izrael spory so susednými krajinami, hlavne so Sýriou.

Vo štvrtok bola na programe Bazilika narodenia Pána (Betlehem) postavená na jaskyni Narodenia Pána. V nej je na mramorovej doske štrnásťcípa hviezda s nápisom: „Tu sa z Márie Panny narodil Ježiš Kristus!“

BETÁNIA (Palestína) leží na úpätí Olivovej hory na ceste z Jeruzalema do Jericha. Tu je aj dom Lazara, Marty a Márie. Navštívili sme hrob Lazara, ktorého Pán Ježiš vzkriesil. Ďalšia cesta nás viedla do ENGADY k Mŕtvemu moru (teplota vzduchu bola 44°C). Vykúpali sme sa v ňom, aby sme zistili, aké je slané a ako nás pekne udrží na povrchu. Cesta Júdskou púšťou sa nedá opísať. Časť tejto zeme je zaujímavá hlavne svojou členitosťou, kaňónmi, beduínmi, ťavami, trsami vyschnutej trávy, na ktorej sa pásli ovce, kozy a vrcholcami skalných hôr pripomínajúcimi ovčí chrbát. Zuzana Sedliaková


278

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok