ECAV Ružomberok
Kronika roku 2010
Úvod
História
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
DEDIČSTVO 2/2010 - Stránka pre násťročných - vplyv rovesníkov (1. časť)
30.11.2010 - ECAV Ružomberok

Otázka: Kamaráti ma podpichujú, pretože nepijem. Pýtajú sa, čoho sa obávam? Čo im mám povedať, aby mi dali pokoj?

Odpoveď: Povedz im, že dôvod tvojej abstinencie nie je strach. Povedz im, že nepiješ preto, lebo si múdry. Príslovie 22:3-5 hovorí: „Opatrný, keď vidí zlé, skryje sa; ale hlupáci prejdú a pykajú. Tŕnie a smečky sú na ceste prevrátenca; ten, kto ostríha svoju dušu, vzdiali sa od nich.“ To, že tvoji kamaráti niečo robia, neznamená, že to musí byť vhodné aj pre teba. Alkoholizmus je v Amerike v poradí tretím najväčším problémom po srdcovo-cievnych ochoreniach a rakovine. Postihuje desať miliónov ľudí, stojí šesťdesiat miliárd dolárov a spôsobuje ročne dvestotisíc úmrtí.

Alkohol má 50-percentný podiel na dopravných nehodách a požiaroch, 67-percentný podiel na vraždách a 33-percentný podiel na samovraždách. Zvyšuje úmrtnosť na nádorové ochorenia, choroby štítnej žľazy, postihuje srdcovo-cievny, črevný a nervový systém. Zistilo sa, že počet samovrahov - alkoholikov je šesť až dvanásťnásobne vyšší ako u bežnej populácie. Ak by bol dnes s touto štatistikou alkohol navrhnutý na legalizovanie ako droga, je isté, že by nebol prijatý.

Fyzicky ti môže alkohol poškodiť pečeň, zapríčiniť poruchy srdca a zhoršiť pamäť. Emocionálne môže vyvolať zahanbenie z nevhodného správania sa a úzkosť. Môže mať na svedomí aj rodinné hádky a výčitky svedomia pre neuvážené činy a tiež úbohú predstavu o sebe samom. Alkohol totiž ohraničuje tvoju slobodu. Obmedzuje tvoju schopnosť rozhodovať sa správne a podľa toho aj konať. Nepoddaj sa nátlaku svojich priateľov. Buď pevný. Pravdepodobne si budú naďalej z teba strieľať, ale vedz, že vo svojom vnútri ťa budú rešpektovať pre tvoje presvedčenie.

Otázka: Kamaráti mi hovoria, že ak chcem byť populárny, musím piť. Je to pravda?

Odpoveď: Tu je radikálna odpoveď. Popularita nie je všetko. Pitie ťa môže urobiť populárnym medzi tvojimi kamarátmi práve teraz. Ale čo ak sa nabudúce rozhodnú, že populárnym ťa urobí, keď si zoberieš zopár tabletiek? Má to cenu? Na niektorom mieste si musíš nakresliť čiaru, ktorú neprekročíš. Prečo to neurobiť teraz?

Možno budeš v partii na nejaký čas nepopulárnym. Biblia hovorí, že Boh stále hľadá chlapcov a dievčatá, ktorí sa mu úplne odovzdajú. 2. Paralipomenon 16:9 hovorí: „Lebo oči Hospodinove chodia sem a ta po celej zemi, aby dokázal svoju silu pri tých, ktorých srdce je cele obrátené k nemu.“ Keď niekoho takého nájde, podporí ho na 100 percent. Po čase uvidíš, že je lepšie držať sa svojho rozhodnutia a byť nepopulárnym, než kvôli popularite urobiť kompromis. Na začiatku ťa kamaráti môžu odmietnuť, ale to je v poriadku. Ak to urobia, potom aj tak neboli tými pravými kamarátmi.

Otázka: Kamaráti na mňa naliehajú a ja mám strach. O drogách neviem vôbec nič. Čo hovorí Biblia o drogách?

Odpoveď: Na to, aby si dnes mal o rozličných druhoch prehľad, potrebuješ takmer doktorát z farmácie. Väčšina drog môže byť rozdelená do nasledujúcich hlavných kategórií Drogy sa často používajú v kombinácii. Jednou z najbežnejších je: heroín a kokaín (rýchle strely), marihuana a čierna zástava zabíjač ploštíc („VACS“), marihuana a kokaín (sherm), marihuana a PCP (“balzamovacia tekutina“). Štatistika ukazuje, že jednému zo štyroch študentov vo veku 13-17 rokov boli nezákonne ponúknuté drogy (USA Today 8. 5. 1989 str. 1) v priebehu posledných 30 dní.

Nie je prekvapujúce, že máš kamarátov, ktorí ťa presviedčajú, aby si aj ty vyskúšal drogy. Biblia nehovorí priamo o téme drogového zneužívania, ale tiež nehovorí ani o tom, na ktorej strane diaľnice sa má jazdiť. Biblia však hovorí o tom, že tvoje telo je chrámom Božím. 1. Korinťanom 3:16 - 17 hovorí: „Nezabudnite, že vo vás pôsobí Boží Duch, že ste Božím chrámom. Kto by zničil Boží chrám, toho zničí Boh, lebo Boží chrám je svätý a tým ste vy!“ Drogy nie sú pre náš organizmus ničím pozitívnym. Sú deštruktívne. Čokoľvek robíš, nevystav svoje telo, chrám Boží, zhubným účinkom.

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok