ECAV Ružomberok
Kronika roku 2011
Úvod
História
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Rodný dom Martina Rázusa
29.5.2011 - www.razus.sk

Ten, kto neľutuje čas a prejde niekoľko ulíc z centra smerom na juhovýchod, na Vrbickej ulici nájde aj rad starých domov - posledných svedkov zašlej slávy Vrbice, dnes neoddeliteľnej súčasti Liptovského Mikuláša. Medzi nimi i „Rázusovie dom“ - miesto kde sa narodili významní slovenskí literáti Martin Rázus a jeho sestra Mária Rázusová - Martáková.

Vynovená fasáda a pamätné tabule na priečelí objektu vytvárajú klamlivý dojem, že ide o jednu dlhú budovu s mnohými priestormi. Len starí Vrbičania vedia, že treba zájsť hlboko do dvora, tam, kde sú v poradí už tretie, železnou  bránou chránené dvere s nápisom M. Rázus, aby mohli vstúpiť do kráľovstva detstva Maroška, Marieny a ich súrodencov.  Predchádzajúce dva vchody viedli pôvodne do príbytkov Rázusovie susedov. Dnes sú všetky tri domy vzájomne spojené, nachádza sa v nich expozícia Múzea Janka Kráľa venovaná významným vrbickým rodákom a najmä Rázusovcom. Rázusovie dvor je ukážkou starej vrbickej „uličky“ vytvorenej z neveľkých murovaných prízemných domov, tesne pristavených jeden k druhému.

Pôvodné priestory sú zariadené dobovým nábytkom a doplnené rodinnými fotografiami. Malý, tmavý pitvor a priestrannejšia izba boli domovom pre osemčlennú rodinu.

Túto kultúrnu pamiatku, verejnosti sprístupnenú od roku 1993 navštevujú najmä školské zájazdy. Vopred nahlásené skupiny do 30 osôb  si môžu pozrieť i televízne spracovanie Rázusových diel Maroško a Maroško študuje. Súčasťou expozície je neveľká knižnica s možnosťou prezenčného štúdia rôznych vydaní diel Martina Rázusa a Márie Rázusovej - Martákovej i publikácií venovaných ich životu a dielu. Ak počasie dovoľuje, návštevníci si môžu oddýchnuť na priľahlom dvore - v  „Maroškovej  záhrade“. Raz v roku, v máji, pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií zažíva expozícia zaťažkávajúcu skúšku v podobe podujatia „V Rázusovie uličke“, ktoré je stretnutím detí a tvorivých ľudí z najrôznejších oblastí.

„Rázusovie dom“ je pripravený privítať ďalších návštevníkov a prostredníctvom svojej expozície rozprávať všetkým záujemcom o minulosti a literárnom  odkaze Rázusovcov.
Návštevné dni

Pracovné dni utorok a piatok (stála služba od 8.00 - 15.00 hod.), pondelok, streda a štvrtok pre ohlásené návštevy a požiadanie na riaditeľstve Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov, prípadne na odbornom pracovisku v Pongrácovskej kúrii)
Adresa

Múzeum Janka Kráľa
Námestie osloboditeľov  30
031 01 Liptovský Mikuláš
Telefonický kontakt

Expozícia „Rázusovie dom“ na Vrbickej ulici 312 (utorok a piatok do 15.00 hod.) 044/552 27 49
riaditeľstvo múzea na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši  044/552 25 54
mobil (Ľubica Rybárska) 0907 826 015
e-mail: rybarska@mjk.lm.sk

Viac: http://www.razus.sk/martin-razus/rodn-dom-martina-r-zusa-2/

www.razus.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok