ECAV Ružomberok
Kronika roku 2011
Úvod
História
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Výlet - Čiernohronská železnica, lesnícky skanzen v Čiernom Balogu
17.6.2011 - ECAV Ružomberok

Celodenný výlet sme odštartovali v sobotu ráno 11. júna. Detí a rodičov sa nazbieralo do plného autobusu, ktorý už o pol ôsmej ráno vyrazil do Čierneho Balogu. Prvá zastávka bola za Banskou Bystricou na malom odpočívadle neďaleko pamätníka obetí druhej svetovej vojny v Nemeckej. Niekoľkí z nás si stihli za dvadsať minút múzeum aj napochytro pozrieť, hoci podrobnejšia prehliadka by potrebovala viac času.

Vláčik

Potom sme už cestovali priamo k vláčiku Čiernohronskej železnice. Naša jazda úzkokoľajkou začala na malej stanici Chvatimech za Podbrezovou. Motorový rušeň so štyrmi vagónikmi vyrazil za hlasného húkania približne o desiatej hodine. Po železnom moste sme prešli ponad sútok Hrona s Čiernym Hronom (aby sa nám to rátalo, tak sme tam aj zo desať minút postáli), potom nás už železnica viezla úzkou lesnatou dolinou do Čierneho Balogu. V Balogu sme opäť chvíľu čakali a po ďalšej štvrťhodine jazdy sme prišli do lesníckeho skanzenu v ústí doliny Vydrovo.

Skanzen

Lesnícky skanzen prevádzkujú Lesy SR a jeho cieľom je oboznámiť návštevníkov s prácou lesníkov, ochranou a pestovaním lesa, prírodnými spoločenstvami aj históriou slovenského lesníctva. Hoci to takto napísané znie dosť premúdrelo a nudne, skanzen je veľmi pekným a predovšetkým zábavným miestom, kde sa oplatí prísť na výlet.

Po príchode do areálu sa takmer ihneď sformovala početná skupina, ktorá sa vybrala po náučnom lesnom chodníku. Hoci bolo po daždivom týždni, cestička nebola rozmočená a na mnohých miestach boli terénne nerovnosti sprístupnené lavičkami a schodíkmi, takže sa lesom dalo pohybovať doslova v teniskách. Po prehliadke, ktorá trvala do jednej hodiny popoludní sme sa zhromaždili pri vstupe do skanzenu, kde nás čakal obed. Za seba musím priznať, že bol veľmi dobrý.

Spoločný program

Po obede a hodinovej pauze sme sa stretli v malom amfiteátri. Tu už pre nás mala Zuzka, Paťka, Katka a ich asistentky pripravenú športovú hru a ďalší program, pri ktorom sa detváky zabavili a celkovo sa nám spoločnými silami podarilo vytvoriť veľmi peknú atmosféru. Nasledovala modlitba, zamyslenie, príbeh a naše obľúbené pesničky. No a keďže sa schyľovalo k večeru, bol čas na odchod.

Cesta domov

Domov sme sa viezli už len autobusom, ktorý po nás prišiel do skanzenu. Z Čierneho Balogu sme sa vyštverali na horský hrebeň, pokochali sa ešte raz panorámou Veporských vrchov a zišli do Brezna. Nádherná reťaz Nízkych Tatier nás sprevádzala v lúčoch klesajúceho slnka až do Banskej Bystrice. Potom sme sa vnorili do tmavnúcich horských dolín a večer o siedmej hodine večer náš výlet skončil pred ružomberskou farou. Týmto sa chceme poďakovať všetkým, čo sa na skvelej organizácii akcie podieľali a tešíme sa na ďalší ročník. Rasťo a Anička Sabuchovci

Stránky: http://www.chz.sk/index.html, http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=727

obr

obr

obr

obr

obr

ECAV Ružomberok
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok