ECAV Ružomberok
Kronika roku 2011
Úvod
História
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Večera Pánova a hygiena
20.9.2011 - www.evanjelik.sk

Včera som bol u zubára, trhal mi zub. Ach jaj! Kým ale stŕpol, mal som vzácny rozhovor, ktorý potom pokračoval - aj bez zuba.. ;-) Teraz ma akurát bolí vzniknutá rana. ;-(

Dostali sme sa k hygiene pri večeri Pánovej. Spomínal kalvínsku farárku, ktorú ošetroval a keď sa jej pýtal na hygienu, povedala mu, že ona kalich utiera po každom človeku. On sa iba zasmial nad naivitou takéhoto postupu. Menoval mi hneď niekoľko nemocí, ktoré sú dnes mimoriadne rozšírené medzi ľuďmi. On sám je onkológ-dentista a pýtal sa ma, či by som poznal, že ten mladý pacient predo mnou má v ústach silnú rakovinu a či by som chcel piť z kalicha po ňom? Najmä, keby som tie ústa videl z vnútra. Viem, rakovina sa síce neprenáša, ale napriek tomu ... je to nepríjemné.

Spomínal som mu prax z Fínska, kde sú malé kalíšky a každý pije tak. On mi povedal, že pokiaľ sú jednorazové, je to dobré riešenie. Ale ak sa používajú zas a znova, je to zbytočné. Mikrób prenášajúci TBC prežije niekoľkostostupňové teploty, nezničí ho ani moderná umývačka. Spomínal, že ani reštaurácie s príbormi, ktoré strkajú ľudia do úst, nie sú výhrou. Pri utieraní kalicha látkou sa vírusy po kalichu iba premiestňujú, handrička je iba psychologickou náplasťou na strach z nakazenia. Hygienicky nerieši absolútne nič!

Sestrička, ktorá bola pri ňom, je katolíčka, na sviatok Božieho tela bozkávajú kríž. Bola na takom obrade, kde stála v rade po Rómovoi, ktorý bol ten týždeň u nich ako pacient a mal silné herpesy. Odvtedy už tá sestrička kríž bozkávať nechodí, aj vtedy z radu radšej vystúpila.

Moja mama pri VP vždy dostane bolestivý kútik, ona sa nemôže po nikom ani z nás doma napiť z toho istého pohára. Isté riešenie je namočiť oblátku do vína, ale - nie je to celkom ono. "Pite z neho všetci." Ba aj rukou sa poprenáša všeličo. Zubár mi spomínal nejaké prípady, keď sa podobne (už nepamätám, ako, nie pri VP, ale pri nejakom jedle) poprenášala hepatitída C. V staroveku sa víno používalo ako čiastočný sterilizátor - no dnes s jeho 12%-15% alkoholu a rozšírenými vírusmi z celého sveta (globalizácia) nesterilizuje ani 100% alkohol.

Sám ako farár mám niekedy problém prisluhovať VP, keď vidím, čo zostáva na kalichu. Ja sa síce snažím utierať ten kalich ako len vládzem (až sa mi kolegovia smiali, že šťastie, že mám menší zbor, lebo pri viac účastníkoch by som nestíhal - videl som, ako oni kalich iba prikladajú k utierke, žiadne utieranie), ale aj tak - mikróby tam sú.

Túto vec potrebujeme riešiť. To nie je na odkladanie, že 500 rokov sa to takto robilo, tak je to dobré (to je potom ako v RKC, kde dobrá tradícia prevyšuje Písmo). Predpokladám dobrú diskusiu. Nech sa páči. Autor: Adelfos

Viac: http://evanjelik.sk/node/3807
 
www.evanjelik.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok