ECAV Ružomberok
Kronika roku 2011
Úvod
História
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Tranovský ev. kalendár na rok 2012
23.11.2011 - www.ecav.sk

V Tranosciu, a. s., minulý týždeň vyšla aj ďalšia netrpezlivo očakávaná publikácia - Tranovský evanjelický kalendár na rok 2012. Žiadajte vo vašich CZ, v kníhkupectvách s evanjelickou literatúrou alebo na adrese odbyt@tranoscius.sk.

Tranovský evanjelický kalendár, známy aj jednoducho ako TEK, je už po dlhé desaťročia verným spoločníkom evanjelika počas celého roka. Jeho štruktúra každoročne nesie autorskú pečať svojho zostavovateľa. Tentoraz sa autorský tím zostavovateľky Martiny Kováčikovej pohral nielen s obsahom, ale venoval sa aj grafike. Tradičnú obálku zobrazujúcu podobizne reformátorov F. Melanchtona, M. Luthera, J. Husa, J. A. Komenského a erb Juraja Tranovského „obmýva“ dohneda sfarbený podklad s patinou starých listín. Tento motív sa potom silno premieta do obsahového rozčlenenia kalendára, ktorý v značnej miere pokrývajú články a príspevky o historických udalostiach, osobnostiach histórie či bonus – 60-stranový historický kalendár.

Témou budúcoročného kalendára sa stal výrok Dr. M. Luthera, ktorý vyslovil pri svojej obhajobe na sneme vo Wormse v roku 1521: „Tu stojím, inak nemôžem, tak mi Pán Boh pomáhaj.“ Táto kalendárová časť je mozaikou pohľadov na evanjelika: čo a ako vyznáva, čo a ako spieva, ako slúži v diakonii, škole či médiách. Príspevky zrozumiteľne analyzujú posolstvá reformácie – pričom idú do hĺbky, napr. objasňujú, akým miestom je pre evanjelika kostol.

Tí, ktorí sú zvyknutí používať kalendárium TEK, sa nepochybne potešia, že každý mesiac otvára zamyslenie motivované daným obdobím – napr. v máji o láske matky či v júni, keď oslavujeme Deň otcov, – o otcoch. Každé zamyslenie dopĺňa modlitba a citát.

S TEK-om môžete na budúci rok aj relaxovať; napr. pri čítaní rozhovoru s M. Dianiškovou, recenzie Fangenovho Anjela svetla, básní F. Bardyho, príbehov, anekdot či škandinávskej rozprávky. Nezabudli sme ani na deti, ktoré v rubrike Detským srdiečkam autorská dvojica I. a R. Topolčanyovci vyzývajú: „Buďme Boží bojovníci!“

Minuloročná kronika upozorní na dôležité udalosti uplynulého obdobia a vďačným pomocníkom pre čitateľov TEK isto bude aj podrobný adresár ECAV na Slovensku.

Cena: 3 €


obr

www.ecav.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok