ECAV Ružomberok
Kronika roku 2012
Úvod
História
Kázne v r. 2012
Kázne v r. 2011
Kázne v r. 2010
Kázne v r. 2009
Kázne v r. 2008
Kázne v r. 2007
Kázne v r. 2006
Kázne v r. 2005
Kronika 2012
Kronika 2011
Kronika 2010
Kronika 2009
Kronika 2008
CD spevokolu
Zborový občasník
Cirkev a ekuména
Kresťanský život
Modlitby
Konfirmácia
Recenzie
Stručne
Vierouč. minimum
Oznamy
Knižnica
Odkazy na weby
English
Deutsch

Evanjelický augsburského vyznania farský úrad v Ružomberku

A. Bernoláka 11
Ružomberok
PSČ: 034 01

044/432 21 98
ruzomberok@ecav.sk
Ocenení titulom Spravodliví medzi národmi
20.2.2012 - www.ecav.sk

Ďalší 17 Slováci boli 1. februára 2012 ocenení titulom Spravodliví medzi národmi, ktorý sa udeľuje ľuďom nežidovského pôvodu za záchranu Židov počas holokaustu. Na odovzdávaní ocenení sa zúčastnil aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Titul udeľovaný Štátom Izrael a Múzeom holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme odovzdal príbuzným záchrancov za účasti najvyšších ústavných činiteľov v Bratislave veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vyzdvihol toto ocenenie ako jedno z najvážnejších, aké sa vo svete odovzdávajú. Činy ocenených si uctil vo svojom príhovore aj predseda NR SR Pavol Hrušovský.

Mená všetkých ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Yad Vashem. Doteraz bolo významné ocenenie Štátu Izrael udelené na základe výpovedí svedkov a historických materiálov viac ako 23-tisíc ľuďom na celom svete. Na Slovensku ho získalo takmer 540 ľudí, čo zaraďuje Slovensko medzi krajiny s najvyšším počtom ocenených Spravodlivých na počet obyvateľov.

Medzi ocenenými v tomto roku boli doktorka Anna Igumnová, pôvodom šľachtičná z Bieloruska, ktorá po vypuknutí Slovenského národného povstania ukrývala svoju kolegyňu Alicu Winterovú a jej malú dcérku Eriku, ktorá sa dovtedy ukrývala v evanjelickom sirotinci v Myjave. Mária a Štefan Lichí zachránili šesť židovských spoluobčanov. Jozefína a Ján Truskovci a ich syn František zachránili počas holokaustu desať židovských spoluobčanov. Vyznamenanie z rúk veľvyslanca prebrali aj deti v mene rodičov manželov Zuzany a Jána Urbanovcov, ktorí zachránili počas 2. svetovej vojny 16 židovských spoluobčanov. Deviati záchrancovia z obce Vrakúň na južnom Slovensku zachránili troch židovských mužov. Ocenenie za nich prebrali ich deti alebo príbuzní.

www.ecav.sk
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku - Ružomberok